טיפול בקרטוקונוס

מה זה קרטוקונוס (קרנית חרוטית)?

זוהי מחלה פרוגרסיבית היוצרת שינוי במבנה הקרנית, שהופכת לדקה יותר במרכזה ובחלקה התחתון ומקבלת צורת קונוס. מחלה זו מופיעה אצל 1:2,000 אנשים, אבל לעתים רבות מאובחנת בטעות כקוצר ראייה רגיל. העיוות במבנה הקרנית גורם לקוצר ראייה ולאסטיגמציה (צילינדר) גבוהה ולא סדירה, ולא תמיד ניתן לתקן את העיוות בתמונה באמצעות משקפיים.

מהם הסימנים של קרטוקונוס?

  • ירידה בראייה
  • עלייה בקצב מהיר במספר ובצילינדר
  • פיזור האור בלילה
  • הופעת הילות


המחלה מופיעה בגיל ההתבגרות ויכולה להתקדם עד גיל 30 או 40. ב-8% מהמקרים היא מופיעה אצל בני משפחה אחרים, ולכן מומלץ לבצע בדיקות לכל בני המשפחה במקרה שהיא אובחנה אצל אחד ממנה. האבחון המדויק של המחלה נעשה בדרך-כלל בבדיקה מעמיקה יותר כגון מיפוי קרנית.

דרכי הטיפול בקרטוקונוס

משקפיים יכולים לתת פתרון מספק בשלבים מוקדמים של המחלה, אך כשהמחלה מתקדמת וכושר הראייה יורד, אין ברירה אלא לעבור לעדשות מגע. במקרים רבים עדשות המגע הרגילות, רכות או קשות, אינן מספיקות.

בשנים האחרונות התחלנו להשתמש בעדשות מיוחדות ובעלות קוטר גדול, הנקראות עדשות מגע סקלרליות. הן מונחות על לובן העין (בלועזית סקלרה) במקום על הקרנית עצמה, ומובילות לשיפור משמעותי בתחושת הנוחות ועוד יותר בחדות הראייה. ישנם מקרים שבהם עדשות מיוחדות אלו דוחות את הצורך בהתערבות כירורגית, כמו ניתוח השתלת טבעות תוך-קרניתיות או השתלת קרנית חדשה במלואה.

התאמת העדשות האלה דורשת מיומנות מיוחדת, מאחר שהיא מותאמת אישית לכל מטופל. יש צורך בקיום מספר פגישות, התאמות וביקורות, ולכן גם נדרש מכשור מקצועי ספציפי וייחודי. בישראל קיימים מעט מאוד מומחים לעדשות מגע סקלרליות, ופיליפ בלום מאופטיקה בלום הוא אחד מהם.

משקפי ראייה

כדי לראות באופן מיטבי עליכם להרכיב משקפי ראייה שהותאמו לכם באופן מקצועי ומדויק לאחר בדיקת ראייה.

עדשות מגע

 עם עדשות המגע המתקדמות
של אופטיקה בלום,
תמיד תראו נפלא!

מולטי פוקל

מגוון עדשות מולטי פוקל בהתאמה אישית לראייה מרחוק ולהרגשה מדהימה במהלך קריאה.

משקפי שמש

אנו באופטיקה בלום יודעים, כי להרכבת משקפי שמש השפעה עצומה על בריאות העיניים בקיץ ובחורף